Tárgy neve Közlekedési informatika
Tárgy angol neve Transport informatics Tárgy rövid neve Közl. Inf.
Tárgy kód KOKUM203 Kredit 5 Tanterv K0
Óraszám (levelező)2 (7) előadás0 (0) gyakorlat2 (14) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék Felelős oktató Dr. Csiszár Csaba
OktatókSándor Zsolt Péter, Nagy Enikő
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Logisztika (3. félév) Ajánlott ráépülés:
Intelligens közlekedési rendszerek (2. félév) ,
Közlekedés üzemtan (2. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag16 (51) óra Házi feladat30 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés40 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy épít a Közlekedésmérnöki BSc szak Közlekedési információs rendszerek I. és II. tárgyak során elsajátított szemléletmódra és ismeretanyagra. Feladata az információval, információs rendszerrel kapcsolatos fogalmak, szabályszerűségek modellezése, majd a modellek alkalmazása a közlekedés területén.

A tantárgy foglalkozik a közlekedés alapfolyamatának lebonyolításában, illetve irányításában résztvevő rendszerösszetevők tevékenységéhez kapcsolódó információk rendszerbe foglalásával.

A tantárgy elemzi a közlekedés egyes alágazataiban alkalmazott információs rendszerek, informatikai megoldások szabályszerűségeit, közös, illetve specifikus jellemzőit.

A vizsgálat módja a közlekedési rendszerek statikus és dinamikus szerkezetének meghatározása, az irányított és az irányító összetevők funkcionális és tevékenységi struktúrájának rendszerbe foglalása.

A tantárgy részletes leírása, tematikája
A szállítás és szállításirányítás alapfolyamatának modellezése. A közlekedésben alkalmazott számítógépes hálózatok, korszerű telekommunikációs technikai megoldások ismertetése. A szállítás előkészítésének, lebonyolításának, elszámolásának informatikája. A személy-és áruszállítás informatikája. Az egyes közlekedési alágazatok informatikai jellemzői: Vasúti, közúti, légi, és vízi áru-és személyszállítás információs rendszerének specialitásai. Az áruszállításban, illetve az egyéni, illetve a közösségi közlekedésben alkalmazott intelligens közlekedési informatikai rendszerek típusai.
Labor
A laboratóriumi gyakorlatok célja és feladata a már ismert adatbázis-kezelési módszerek közlekedési rendszerekben történő, konzultációkkal támogatott, önálló alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során a hallgatók egy önállóan megoldandó házi feladatot kapnak, amelynek témája közlekedés-irányításhoz kapcsolódó információs rendszer modellezése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot írnak a hallgatók, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele a házi feladat elkészítése, és a két zárthelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy ezek alapján a három érdemjegy átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tanszéki segédlet a Közlekedési informatika tárgyhoz
  • Munkácsiné Dr. Lengyel Erzsébet - Dr. Tóth János - Dr. Csiszár Csaba - Juhász János: Közlekedési informatika jegyzet
  • Dr. Westsik György: Közlekedési informatika, telematika (előadásvázlat, ábragyűjtemény)