Tárgy neve Logisztika
Tárgy angol neve Logistics Tárgy rövid neve Logiszt.
Tárgy kód KOKUM207 Kredit 5 Tanterv K0
Óraszám (levelező)3 (21) előadás1 (7) gyakorlat0 (0) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Kovács Gábor
Kötelező
előtanulmány
Közlekedési informatika (1. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (28) óra Írásos tananyag22 (50) óra Házi feladat27 óra
Órára készülés5 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés16 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A Közlekedésmérnöki szak Közlekedési rendszerek szakirány hallgatóinak megismertetése a vállalati anyagellátási, elosztási logisztikai rendszerek feladataival, a vállalati anyagáramlást megvalósító anyagmozgató és raktári rendszerekkel, a készletezési rendszerekkel, továbbá a vállalatok közötti anyagáramlást megvalósító áruszállítási rendszerekkel és a számítógépes szállításszervezés módszereivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A logisztika értelmezése, főbb területei. A logisztikai fejlesztések célrendszere. A vállalati logisztika feladatai, részterületei, irányítási szintjei. Az anyagellátás feladatai, alapelvei. A beszerzendő anyagok, termékek elemzési módszerei. A beszerzés folyamata, beszerzési stratégiák. A JIT elvű anyagellátás. Az elosztási rendszerek feladatai, struktúrái. Anyagmozgató rendszerek: főbb csoportjaik, megválasztásuk szempontjai, teljesítőképességük, tervezhető teljesítményük meghatározása. Darabáru raktározási rendszerek: hagyományos kialakítású raktárak, magasraktárak kialakításának jellemzői, anyagmozgatási és komissiózási munkafolyamatai. A készletezés alapfogalmai. Determinisztikus és sztochasztikus készletmodellek. Az áruszállítás szerepe a logisztikai láncokban. A közvetlen és a közvetett ellátás/elosztás/szállítás. Áruszállítási hálózatok működtetésének alapformái. Logisztikai szolgáltatások, logisztikai szolgáltatók. Logisztikai szolgáltató központok: főbb típusaik, szolgáltatásaik, létesítményeik. A városi áruszállítás szervezésének kérdései. Városközpontok áruellátása. City-logisztikai megoldások. A szállításszervezés számítógépes irányításának elvei és módszerei. Topológiai modellezés. A térinformatika (GIS) módszertana. A térkép gráf leképezésének matematikai módszere. A centrumkeresés, a körutazási modell és a járatszerkesztés számítógépes algoritmizálásnak lehetőségei. A szállítási megrendelés kezelés adatbázisainak illesztése a számítógépes járatszerkesztési eljárásokhoz. A Visual Basic, a C++, a Delphi, a JavaScript stb. fejlesztői környezet lehetőségeinek kiaknázása a diszpozíciós eljárások automatizálásához. A fedélzeti eszközök (ipari PDA-k, GPS vevőkészülékek, Palm OS gépek stb.) és a járatszerkesztő rendszerek közötti kommunikáció technikai és programozási megoldások..
Gyakorlat
Az előadásokon ismertetett tervezési módszerek gyakorlati alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
Egyéni hallgatói feladat az anyagmozgató, a raktározási, a készletezési és a számítógépes szállításirányítási rendszerek témakörökben.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható, illetve pótolható. A félév végi aláírás feltétele: a feladatok hiánytalan beadása, és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A vizsgajegy 30 %-ban a zárhelyi, 20%-ban a tervezési feladat és 50 %-ban az írásbeli vizsga alapján kerül megállapításra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Logisztika I. (Bevezető fejezetek). BME. Mérnöktovábbképző Intézet, Budapest, 2004.
  • Logisztika II. (Módszerek, eljárások). Logisztikai Fejlesztési Központ, Budapest, 1999.
  • Tanszéki segédletek: http://www.logisztika.bme.hu