Tárgy neve Logisztikai informatika
Tárgy angol neve Informatics in logistics Tárgy rövid neve Log. inf.
Tárgy kód KOKUM301 Kredit 5 Tanterv L0
Óraszám (levelező)3 (14) előadás0 (0) gyakorlat1 (7) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Tokodi Jenő
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Logisztikai folyamatok tervezése (3. félév) ,
Vállalati logisztika (3. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag18 (53) óra Házi feladat30 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés28 óra Vizsga készülés12 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A hallgatók megismertetése a logisztikai folyamatok irányításához szükséges informatikai alapokkal, a vállalatirányítási rendszerek logisztikai irányításban betöltött szerepével.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az integrált logisztikai adatfeldolgozás hardver-szoftver eszközeinek áttekintése. A pénzügyi számviteli törvény. A számlatükör, az időszak, a paraméterezés fogalma. Az egyszeres és a kettős könyvelés fogalma. Analitikus és szintetikus könyvelés, költséghely és költségnem fogalma. Számítógépes könyvelés. Gazdálkodási szoftverek. A Libra4GA logisztikai funkciói. Az SAP R/3 általános felépítése, a megrendelés kezelési modell. Alapfogalmak az ERP rendszerekben. A módusz, a mandant, a match-kód, a nézet, a BI, az XML fogalma. A vállalati adatmodell. A logisztikai irányítás számítógépes rendszerének gyakorlata. A LIBRA3S for SBO, az MFG-Pro és az SAP Integrált Vállalatirányítási Rendszer szolgáltatásai. Az ERP rendszerek elmélete. A virtuális vállalat, az ECR stratégia, a .NET környezet fogalma. A Citrix technológia. Az alkalmazás szolgáltatás elve, az SAP APO megoldás. Az ellátási lánc és az ellátási háló megvalósulása. Rugalmas ellátási hálózat kialakítása korszerű ERP rendszerekkel. Az ERP + GIS konstrukció, pályázati megoldások.
Labor
Általános célú integrált vállalatirányítási rendszerek logisztikai célú szolgáltatásaival való megismerkedés laboratóriumi körülmények között. A Libra3s gazdálkodási rendszer Mérleg moduljának gyakorlati alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
Jármű nyomonkövetési rendszer működtetésével kapcsolatos tervezési feladat.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Az aláírás megszerzésének feltétele: a laboratóriumi foglalkozásokon való sikeres részvétel, a mérleg modulból a gyakorlati feladat sikeres végrehajtása. A vizsga jegy a gyakorlati munka és a vizsgára kapott jegy alapján kerül megállapításra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tokodi J.: Az SAP integrált vállalatirányítási rendszer logisztikai moduljai. Tanszéki segédlet. Budapest, 2004.
  • Tokodi J. - Prezenszki J. - Gál Gy.: Logisztikai informatika c. tantárgy kibővített óravázlata. Akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzés tananyaga. Készült a PHARE támogatásával a HU-94.05 "Az oktatás és a gazdaság kapcsolatainak erősítése" c. program keretében.
  • Logisztika I. (Bevezető fejezetek). BME. Mérnöktovábbképző Intézet, 2004. p. 585.
  • A tanszék weblapján elérhető segédletek (www.logisztika.bme.hu)
  • Letöltés: tjloginf@gmail.com, www.webseeder.hu