Tárgy neve Vállalati logisztika
Tárgy angol neve Enterprise logistics Tárgy rövid neve Váll. Log.
Tárgy kód KOKUM308 Kredit 6 Tanterv L0
Óraszám (levelező)2 (14) előadás1 (7) gyakorlat1 (7) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bóna Krisztián
Kötelező
előtanulmány
Logisztikai informatika (1. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 180 óra
Kontakt óra56 (28) óra Írásos tananyag39 (67) óra Házi feladat30 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés36 óra Vizsga készülés12 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A Logisztikai mérnöki szak Logisztikai folyamatok szakirány hallgatóinak megismertetése a vállalati logisztikai folyamatok és az ellátási láncok tervezési, szervezési, elemzési módszereivel, a készletezési modellekkel, továbbá a gyártási folyamatok logisztikai szempontú tervezésére és irányítására alkalmazható szoftverekkel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A kereslettervezés folyamatai, adatok előkészítése, statisztikai modellek identifikációja, előrejelzési modellek alkalmazása, finomtervezés és a tervezési hiba mérése. A készlettervezés folyamatai, a készletszabályozó rendszerek, a készletezési folyamatok működésének modellezési lehetőségei. Statisztikai módszerek alkalmazása a készletezési rendszerben zajló folyamatok vizsgálatára. A készletezés költség és megbízhatósági analízise. Determinisztikus készletmodellek (EOQ modellek és azok elfajult esetei, áttöréses modell). Sztochasztikus készletmodellek (megbízhatósági, költségoptimalizáló, komplex modellek). Készletezési folyamatokat támogató információs rendszerek. Készletmodellek és termelésirányítási rendszerek (PPS) integrálása vállalatirányítási rendszerekbe (ERP). A teljes ellátási lánc felépítése, kapcsolatrendszere és működése a termelésirányítás integrálása után. Az integrált termelésirányítási rendszerek típusai a gyártás tömegszerűsége szerint. A hazai vállalati logisztikai gyakorlatban a gyártási folyamatok logisztikai szempontú tervezésére és irányítására alkalmazott szoftverek. A hagyományos tömeggyártás, a korszerű tömeggyártás, a kis- és középsorozat gyártás, az egyedi gyártás logisztikai irányítási rendszerei: mySAP.comPP, MicroSoft Dynamycs, az infor:NT, MFG-Pro, IntegRaise. Az ERP rendszerek bevezetése.
Gyakorlat
Az előadásokon ismertetett tervezési módszerek, modellek gyakorlati alkalmazása. Egyéni hallgatói feladatok kidolgozásának előkészítése.
Labor
Vállalati logisztikai folyamatok tervezésére és irányítására alkalmazható szoftverek bemutatása.
Egyéni hallgatói feladat
Három egyéni hallgatói feladat a kereslettervezés, a készlettervezés témakörökben.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható, illetve pótolható. A vizsgára bocsátás feltétele: az egyéni hallgatói feladatok hiánytalan beadása, és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A vizsgajegy 25 %-ban a zárthelyi, 25%-ban a feladatok és 50 %-ban az írásbeli vizsga alapján kerül megállapításra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Berács J.: Példatár a készletmodellekhez. Tankönyvkiadó, Budapest, 1983.
  • Bóna K.: Készletezési folyamatok és rendszerek, készletezéselmélet. Elektronikus egyetemi jegyzet, Budapest, 2005.