Tárgy neve Repülésmechanika
Tárgy angol neve Flight Mechanics Tárgy rövid neve Repülésmech.
Tárgy kód KORHA525 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Gáti Balázs
OktatókDr.Rohács József, Dr.Gáti Balázs, Jankovics István
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Aerodinamika (4. félév)
Kötelező
ráépülés
Repülőgépek rendszerei és avionika (6. félév) ,
Légi eszközök (7. félév) ,
Repülésbiztonság és légialkalmasság (7. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag29 (64) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Az aerodinamikai ismeretek elsajátítása után a tantárgy keretében a hallgatók megismerhetik a repülőgép teljesítményadatainak a számítását, a repülőgép mozgásának a leírását, valamint tanulmányozhatják a repülőgép dinamikai mozgását, stabilitását és irányítását, melyek ismeretében lehet meghatározni a repülőgépek tényleges szerkezeti kialakítását, felépítését, működését.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Elmélet: A repülőgép teljesítményadatainak a meghatározása: a gurulás, a felszállás, az emelkedés, az utazó üzemmód, a siklás, a bevezetés, a leszállás és a fordulók jellemzőinek a számítása. A repülőgép terhelési és sebességi diagramjai. Optimálási problémák: az emelkedés optimálása, dinamikus programozás, a repülési útvonal optimalizálása. A repülőgép térbeli mozgásának a leírása: vonatkoztatási rendszereke, a repülőgép mozgásegyenletei, az egyenletek linearizálása, szétválasztása hossz- és oldaldinamikai mozgásra. A hossz- és oldaldinamikai mozgás elemzése. A repülőgép stabilitásának elemzése. A stabilitás biztosítása. A repülőgép irányítása. Az irányítás általános jellemzése. Kontrol problémák és megoldások. A robotpilóta. Speciális légijárművek, helikopterek mozgása, stabilitása, irányítása. Aeroelasztikus jelenségek. A divergencia és a csűrő reverzálás. A rugalmas repülőgép aerodinamikai és repülésdinamikai jellemzői.
Gyakorlat
A foglalkozásokon a hallgatók megismerik és alkalmazzák a repülőgépek teljesítményadatainak a gyakorlati meghatározását, a repülésdinamikai és kontrol feladatok megoldását. A feladatok egy részét Matlab környezetben kell megoldaniuk.
Labor
A laboratóriumi gyakorlat keretében a hallgatók feladatokat oldanak meg a repülés­szimulátorban, valamint 3 – 5 fős csoportokban szabadon, vagy rádió vezérlésű repülő modell kísérleteket terveznek meg és hajtanak végre.
Egyéni hallgatói feladat
A hallgatóknak házi feladatként meg kell határozniuk egy általuk választott repülőgép teljesítményadatait, stabilitási kritériumait és meghatározott kontrolfeladatot kell megoldaniuk.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Folyamatos számonkérés. Két dolgozat és a házi feladat eredményeinek az átlaga adja meg a félévközi jegy eredményét. A dolgozatok 70 %-ban elméleti és 30 %-ban gyakorlati kérdéseket, feladatokat tartalmaznak. A házi feladat eredményeit rövid leírásban kell bemutatni és a dolgozattal kapcsolatos kérdésekre válaszolva kell azt megvédeni. A dolgozatok az egyetemi szabályzat szerint ismételhetők.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Rácz E.: Repülésmechanika, jegyzet, Budapest, 1997.
  • Gausz Zs.: Determination of the Aircraft Aerodynamics, tanszéki segédlet.
  • Barnes W. McCormick: Aerodynamics, Aeronautics, and Flight Mechanics, John Wiley and Sons, 1995.
  • Software: Mathcad, Matlab, Autocad, Fluent, AAA (Advanced Aircraft Analysis - DARcorporation), etc. are recommended to apply.