Tárgy neve Aerodinamika
Tárgy angol neve Aerodynamics Tárgy rövid neve Aerodin.
Tárgy kód KORHA524 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (14) előadás0 (0) gyakorlat1 (7) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Rohács József
OktatókDr.Rohács József, Jankovics István
Kötelező
előtanulmány
Hő- és áramlástan I. (3. félév)
Kötelező
ráépülés
Reülőgépek szerkezete (5. félév) Ajánlott ráépülés:
Repülésmechanika (5. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra42 (21) óra Írásos tananyag45 (66) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés5 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismerteti a levegőben mozgó testekre ható légerők és nyomatékok keletkezését, alapvető becslési eljárásait, és előkészíti a repülőgép mozgásának, terhelésének a megértését.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Elmélet: Áramlástani alapismeretek. Az ideális áramlás vizsgálata komplex függvényekkel. Áramlástani alapmodellek. Álló és forgó henger ideális áramlásban, a felhajtóerő keletkezése. A felhajtóerő termelés elmélete. A felhajtóerő növelés eszközei. Az ellenállás és összetevői. Az ellenállás csökkentésének és növelésének az eszközei. Profilok elmélete. Valós áramlás. Határréteg elmélet. Lamináris és turbulens határréteg sík lapon. Véges szárny elmélete. A véges szárny integro-differenciál egyenletének a megoldása. Hengeres testek aerodinamikája. A gázdinamika alapjai. Az erős és a gyenge lökéshullámok. A nagysebességű szubszonikus, a transzonikus és a szuperszonikus repülés jellegzetességei. Légcsavarok és forgószárnyak aerodinamikája. Repülőgépek gyakorlati aerodinamikai jellemzése. Repülési polárgörbék számítása. A numerikus aerodinamika alapjai és alkalmazási lehetőségei. Különlegességek. Kisrepülőgépek, sárkányok, nem hagyományos repülőgépek, stb. aerodinamikai sajátosságai.
Labor
A foglalkozások a gyakorlatban alkalmazható aerodinamikai számítások elveit, módszereit ismertetik és bemutatják az aerodinamikai erők, nyomatékok méréséi módszereit, az áramlások láthatóvá tételét, valamint a tanszéki virtuális laboratóriumban foglalkoznak az aerodinamikai jellemzők számításának a módszereivel, az áramlások szimulációs elemzésével. A hallgatók önálló laboratóriumi méréseket állítanak össze,.
Egyéni hallgatói feladat
A hallgatóknak házi feladatként meg kell határozniuk egy általuk választott repülőgép aerodinamikai jellemzőit, repülési, valamint fel-és leszállási polárgörbéit.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Folyamatos számonkérés. Két dolgozat és a házi feladat eredményeinek az átlaga adja meg a félévközi jegy eredményét. A dolgozatok 70 %-ban elméleti és 30 %-ban gyakorlati kérdéseket, feladatokat tartalmaznak. A házi feladat eredményeit rövid leírásban kell bemutatni és a dolgozattal kapcsolatos kérdésekre válaszolva kell azt megvédeni. A dolgozatok az egyetemi szabályzat szerint ismételhetők.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Rohács J.: Aerodynamics, tanszéki segédlet. (sok képpel, filmekkel illusztrált, az összes képletet levezetést tartalmazó mintegy 800 dia).
  • Gausz Zs.: Determination of the Aircraft Aerodynamics, tanszéki segédlet.
  • Barnes W. McCormick: Aerodynamics, Aeronautics, and Flight Mechanics, John Wiley and Sons, 1995.
  • Software: Mathcad, Matlab, Autocad, Fluent, AAA (Advanced Aircraft Analysis – DARcorporation), etc. are recommended to apply.