Dr. Varga István, karunk Közlekedésautomatikai Tanszékének egyetemi docense 2012. augusztus 1. óta tölti be a dékáni pozíciót. Vele beszélgettünk a majdnem két hónapos időszakról, tapasztalatairól, jövőbeni terveiről.
A hivatalba lépése óta eltelt időszak alatt milyen tapasztalatokkal gazdagodott? Hogy érzi magát karunk dékánjaként?
Nagy megtiszteltetés, hogy a kar dékánja lehetek, hiszen itt végeztem és dolgozom. Ezúton köszönöm mindenkinek a támogatását, és igyekszem legjobb tudásom szerint a közös felemelkedésünket szolgálni.
Miben, illetve mennyiben tér el munkája a korábban betöltött gazdasági dékánhelyettesi pozíciótól?
Lényegében mindenben, hiszen a gazdasági dékánhelyettes egy területet lát át, annak minden apró problémájával, míg a dékánnak inkább stratégiai kérdésekkel kell foglalkoznia.
A korábban Önnel készült interjúban említette, hogy a jelenlegi kari honlap nem túlzottan hívogató a leendő egyetemisták számára. Mikorra tervezi egy új kari honlap beindítását?
A kari honlapunk és az egész kari megjelenésünk nagyon lehangoló. Úgy gondolom, a kar sokkal jobb eredményekkel büszkélkedhet, mint ami ebből kívülről látszik. Nagyon fontos, hogy a megjelenésünkön, az arculatunkon és természetesen a honlapon is markáns változások induljanak el. Ezt a munkát elkezdtük, és reményeink szerint január 1-jétől már valamilyen bétaverzióban elindul az új honlap.
Korábbi terveihez mérten tudott-e már lépéseket tenni a nem túl népszerű MSc-képzésünk fejlesztése érdekében?
Korábban megtörtént már az MSc-felvételink hozzáigazítása egyetemünk többi karának gyakorlatához, amihez önmagában már nagy reményeket fűzünk. A másik lépés az előbb említett kari megjelenésünk fejlesztése lesz. Ezeken túlmenően szükséges az oktatás áttekintése is, ennek fejlesztésében nagy segítségünkre lennének a hallgatói tapasztalatok is, amelyeket szívesen veszünk, ha a hallgatói képviselet összegyűjt és eljuttat hozzánk. Az oktatás egy nagy időállandóval rendelkező folyamat, a változások ezen a területen csak lassan haladnak előre. Kidolgozzuk annak a lehetőségét, hogy nemcsak januárban, hanem majd ősszel is (először 2013-ban) be lehessen csatlakozni az MSc képzésünkbe.
Milyen a kapcsolata a kari hallgatói képviselettel?
Úgy gondolom, hogy mind a kari, mind az EHK vezetőivel jó a kapcsolatom, és remélem, ez így is marad. Csak együtt tudunk érdemi változásokat elérni.
Tervez-e strukturális változásokat bevezetni a tanszékeken belül?
Az egész kari struktúránkat át kell gondolni. A tanszékeink kicsik, nem felelnek meg az egyetemi belső formális elvárásoknak. Kicsik abban a tekintetben is, hogy egy-egy helyen nem alakul ki kritikus tömeg, amely képes lenne magas színvonalú kutatási munkát végezni és nagyobb ipari és pályázati tevékenységbe bekapcsolódni. Probléma még, hogy a tanszékek között nagyon egyenlőtlenek az oktatási terheléseloszlások, és nagyon különbözőek az iparikapcsolat- és megbízásszerző képességek is. A jelenlegi gazdasági körülmények között, mivel bővülni nem tudunk, csak az összevonásokban gondolkodhatunk. Készül egy kari stratégia, amelyben felvázoljuk az új kari struktúrát. Nagy átalakulás előtt áll a kar, aminek eredményeként – reményeink szerint – megerősödünk.
Az eddigi négy helyett jelenleg csupán három dékánhelyettes dolgozik Önnel. Miért volt szükség a változtatásra?
A dékánhelyettesek között a munkamegosztás nem egyenletes, ami a területek sajátosságából fakad. A többi karhoz hasonlóan a tudományos és nemzetközi területeket összevontuk, és ezeket mostantól egy személy felügyeli.
Nagyon elfoglalt az utóbbi időben, szokta olvasni a Közhírt?
Szoktam olvasni hazafelé, ha busszal megyek. Leginkább a vicceket, a régi járművekről szóló cikkeket és természetesen az oktatóink bemutatkozását is.
Elképzelhető-e, hogy a frissen indult logisztikai mérnöki szaknak köszönhetően a jövőben növekszik a kar hallgatóinak száma?
Remélhetőleg igen, bár a kari létszám központilag meghatározott.
Üzenne valamit a hallgatóknak a Közhír hasábjain keresztül?
Fiatalon az embernek nagyon sok energiája, ideje és lendülete van, még akkor is, ha ezt éppen ő az adott életperiódusban nem érzi. Javaslom a hallgatóknak, hogy ezt a lendületet mindenki használja ki, hogy minél több képességet és tudást elsajátítson, tanuljon nyelveket. Az egyetemi évek alatti gyarapodás meghatározó lesz az egész élet során, még akkor is, ha a mai világban a folyamatos, élethosszig tartó tanulás elengedhetetlen.
Szerző: Majkut László
Közhír 75. évfolyam 1. szám