A mesterképzésre való felvételi jelentkezés kapcsán a vonatkozó jogszabály több jogkört is az intézményre ruház, vagyis néhány kérdés nem az Oktatási Hivatalban, hanem abban az intézményben dől el, ahová beadták a jelentkezést. Ezek közé tartozik a felvételi pontszámok megállapítása, valamint a tanulmányi jellegű illetve további, intézmény által kötelezően előírt dokumentumok tartalmi ellenőrzése, jóváhagyása.
Felvételi pontszámítás
A koronavírus kapcsán előállt veszélyhelyzet időszakára vonatkozóan a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban már megjelent a felvételi eljárás azon kiegészítése, amelyben meg lehetett adni azokat a változásokat, amelyek az egyes szakokon tervezett személyes megjelenést igénylő vizsgákat érintik, és amelyeket a 2020. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban alkalmazni fogunk.
A felvételi pontok egy részét a korábbi tanulmányaik (pontosabban: súlyozott tanulmányi átlag) alapján számítjuk ki, másik részét viszont a felvételi beszélgetésen (azaz szakmai elbeszélgetésen és motivációs beszélgetésen) való részvétel során mutatott szakmai felkészültséget figyelembe véve alakítjuk ki.
A felvételi pontok a következő metódus alapján kerülhetnek kiszámításra:
1. súlyozott tanulmányi átlag (max. 45 pont)
2. szakmai elbeszélgetés (max. 40 pont)
3. motivációs beszélgetés (max. 5 pont)
vagy
1. szakmai elbeszélgetés és motivációs beszélgetés pontjainak duplázása (max. 2*45 pont)
Automatikusan a jobb pontszám kerül rögzítésre a felvételi rendszerben.
Felvételi követelmények
Súlyozott tanulmányi átlag
A jelentkező megelőző felsőfokú tanulmányai során szerzett, teljes tanulmányi időszakára számított, kreditértékkel súlyozott (görgetett) tanulmányi átlaga (STA) szolgál alapul, aminek 9x-ese adja ki az átlagból számított pontokat (max. 45 pont). Mivel az intézmény jogosult a pontszám megállapítására, ezért elengedhetetlen ennek az információnak az ismerete számunkra, hogy pontos kalkulációt végezhessünk.
Szakmai elbeszélgetés, motivációs beszélgetés
A felvételi vizsgákkal kapcsolatos – a veszélyhelyzet miatti – aktuális információk:
A megadott vizsgaidőpontban a hallgatóknak nem kell személyesen megjelenni, azonban a megadott időintervallum (2020.04.20-06.15.) végéig a kjk@mail.bme.hu e-mail címre el kell küldeni az alábbi dokumentumokat:
– motivációs levél,
– szakdolgozat és
– 2-3 oldalas “vezetői” összefoglaló (amiben a jelentkező kitér a problémakör megközelítésére, módszertan kiválasztására és alkalmazására, valamint a kapott eredmények értékelésére).
A motivációs beszélgetést kiváltja a bekért motivációs levél értékelése.
A szakmai beszélgetés helyett el kell küldeni a jelentkező szakdolgozatát és egy ebből készített 2-3 oldalas “vezetői” összefoglalót.
A beküldött dokumentumokból a Felvételi Bizottság által kerül meghatározásra a felvételi pontszám.
Az eljárás során az intézmény által adható felvételi pontszám (max. 45 pont) a felvételiző szakmai beszámolója vagy szakdolgozata és motivációja alapján kerül meghatározásra.
A Karunkon BSc végzettséget szerzett jelentkezők esetében a Záróvizsga Bizottság összetételénél fogva alkalmas az MSc képzésbe való felvétel elbírálására, ezért a BSc oklevelének megszerzését közvetlenül követő MSc képzéseink valamelyikére jelentkezett saját hallgatónk esetében – a szakdolgozat megvédését és a tantárgyi vizsgák letételét követően –, a Záróvizsga Bizottság szükség szerint kötetlen beszélgetés formájában tájékozódik a hallgató motiváltságáról, és azt 5 pontig terjedő pontszámmal értékeli. Ezt kiegészíti a szakdolgozat jegye alapján járó max. 40 pont (elégségesért 30, közepesért 33, jóért 37, míg jelesért 40 pont).
A felvételi eljárás során elért pontszám az aktuális jelentkezésre érvényes.
Csatolandó dokumentumok
A felvételi eljárás során az intézmény bírálja el a neki feladott dokumentumokat. Ezek mellett azonban vannak olyan további dokumentumok, amiket az Oktatási Hivatal saját hatáskörben bírál el. Bármelyik dokumentumról is legyen szó, mivel hivatalosan a jelentkező és az intézmény a felvi.hu-n keresztül tart kapcsolatot egymással, minden, az intézménynek címzett dokumentumot fel kell tölteni a felvi.hu oldalra is! Enélkül az Oktatási Hivatal hiányos jelentkezési dokumentációra való hivatkozással eltekinthet a jelentkezés érvényes státuszától. Mindamellett kérjük a dokumentumokat a Dékáni Hivatal elektronikus postacímére (kjk@mail.bme.hu) is megküldeni, a gyorsabb ügyintézés céljából!
Oklevéligazolás/oklevelek nyelvvizsga nélkül:
Annak a jelentkezőnek, aki 2020. tavaszi félévében szerzi meg a felvételhez szükséges felsőfokú végzettségét, legkésőbb 2020. július 9-ig kell beküldenie az oklevele másolatát. Ha a fenti időpontig az oklevelet nem állítják ki számára, akkor a felsőoktatási intézmény az oklevél-igazolás formanyomtatványt kell benyújtania, miszerint teljesítette a záróvizsgáit és az oklevél kiállításához rendelkezik minden feltétellel, vagyis az oklevél kiállítása folyamatban van. Az oklevéligazolás a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban Nftv.) 51. § (3) bekezdése értelmében a sikeres záróvizsgát vagy a nyelvvizsga-bizonyítvány bemutatását követő 30 napig érvényes, ez idő alatt kell az oklevelet kiállítani, ezért a jelenlegi felvételi eljárásban csak a június 10-ét követően kiadott igazolások fogadhatók el.
A veszélyhelyzet során teendő egyes, a felsőoktatási intézményeket és a hallgatókat érintő intézkedésekről szóló 101/2020. (IV.10.) Kormányrendelet 6. § alapján, aki 2020. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tesz vagy tett, mentesül az oklevél kiadásának előfeltételéül előírt nyelvvizsga letételének kötelezettsége alól. Az erről szóló ITM tájékoztató levelek megtalálhatóak a https://www.felvi.hu/hivataliugyek/tovabbi_hirek fejezetben.
Az Nftv. fent idézett bekezdése alapján a 101/2020. (IV.10.) Kormányrendeletben érintett jelentkezők részére oklevéligazolás nem állítható ki, részükre oklevelet kell haladéktalanul kiállítani! Amennyiben korábban az intézmény mégis kiállított ilyen igazolást, azt az Oktatási Hivatal elutasítja, ezzel is tájékoztatva a jelentkezőt az oklevél benyújtásának szükségességéről. A korábban oklevelet szerzettek kötelesek az oklevél másolatát benyújtani.
Az elmúlt években sikeres záróvizsgát tett, azonban az oklevélkiadás feltételeként előírt nyelvvizsga-követelményeket nem teljesítő jelentkezők által feltöltött záróvizsga-igazolásokat a felsőfokú tanulmányi eredmények típusban találják.
Nyelvvizsga-igazolás
A 101/2020. (IV.10.) Kormányrendelet 9.§ (4) bekezdése alapján, ha a nyelvvizsga megszerzésének feltételeit a nyelvvizsgázó már sikeresen teljesítette, de a nyelvvizsga-bizonyítvány még nem került kiállításra, a felsőoktatási felvételi eljárásban a nyelvvizsga-bizonyítvány helyett a nyelvvizsga központ által kiadott igazolást a felvételiző – a veszélyhelyzet megszüntetését követően haladéktalanul, de legkésőbb 30 napon belüli bemutatási kötelezettség terhe mellett – felhasználhatja a felvételi követelmények teljesítésének igazolására.
A nyelvvizsga-központok kizárólag a Hivatal által elkészített igazolás-mintát használhatják, amelyet a nyelvvizsgák nyelvvizsga-anyakönyveinek nyilvántartásában történt ellenőrzést követően hitelesít a Hivatal. Az igazolás kiállítása és a nyelvvizsga-anyakönyvek nyilvántartásába való bekerülés között vélhetően több munkanap is eltelhet, ezért a feldolgozás ezen dokumentumok esetében hosszabb időt vehet igénybe.
Az egyszerűbb elbírálás érdekében a következőkre érdemes odafigyelni:
- Felsőfokú oklevél másolata: aki már kézhez kapta, elektronikus másolatot (szkennelt változat) adjon be róla. Aki még nem kapta kézhez, az a tanulmányi osztálytól kért oklevél kiállításról szóló igazolás elektronikus másolatát (szkennelt változatát) nyújtsa be.
- Index vagy leckekönyv másolata: vagy a leckekönyv másolata, vagy a tanulmányi rendszerből lekérhető tárgyteljesítési lap, ami alapján megállapíthatók a korábbi tanulmányok során teljesített tantárgyak és azok kreditértékei.
- Súlyozott tanulmányi átlag igazolása: vagy a leckekönyv adott oldalának másolata, vagy a tanulmányi rendszerből a félévenkénti összegző táblázat másolata (amiből egyértelműen kiolvasható a teljes tanulmányi időszakra vonatkozó, kreditértékkel súlyozott (görgetett) tanulmányi átlag).
- Záróvizsgán szerzett szakdolgozat osztályzat igazolása: vagy a leckekönyv záróvizsga oldalának másolata, vagy a tanulmányi rendszerből lekérhető záróvizsga jegyzőkönyv, amiből kiolvasható a záróvizsga bizottság által megállapított szakdolgozat osztályzat (ez nem feltétlenül egyezik meg a “Szakdolgozat” tantárgyra kapott érdemjeggyel!)
- Önéletrajz, szakmai tevékenység igazolása: szakmai önéletrajz benyújtása.
- Előzetes kreditelismerési eljárás: amennyiben a jelentkező előtanulmányai nem teljes értékben számíthatók be a megcélzott mesterszakon (karunk esetében az egészében elfogadott alapképzések: közlekedésmérnöki, járműmérnöki, logisztikai mérnöki és autonóm járműmérnöki), úgy előzetesen kérnie kell annak megállapítását, hogy milyen különbözeti tantárgyak teljesítésével tudja teljesíteni mester tanulmányait. A különbözeti tantárgyak teljesítésére az első két félév áll rendelkezésre. Az eljárás lefolytatását a kjk@mail.bme.hu címen kezdeményezheti a kreditelismerési űrlap kitöltésével és az előtanulmányok tételes igazolásának (ld. 2. Index vagy leckekönyv másolata) megküldésével.
Többletpont jogosultság megállapítása
Az intézmény indokoltság esetében többletpontot (max. 10 pont) állapíthat meg, ami hozzáadódik a felvételi szakmai pontjaihoz (max. 90 pont).
- Szakmai tudományos munka (max. 5 pont): amennyiben többletpontra jogosult, úgy ezt a kérelmét a benyújtott dokumentumok alapján áll módunkban elbírálni. Olyan dokumentumokat várunk, amiből egyértelműen megállapítható a kötelező tanulmányokon túl végzett szakmai és/vagy tudományos tevékenysége (pl. szakkollégium, demonstrátor, tudományos cikk).
- TDK, OTDK igazolás (1-5 pont): oklevél vagy részvételi igazolás másolata.
- Esélyegyenlőség/előnyben részesítés (max. 1 pont): az előnyben részesítés okának igazolása.
- Második nyelvvizsga (3-5 pont): az első és a második, tehát mindkét nyelvvizsga bizonyítvány vagy igazolás másolata (a másodikon túli nyelvvizsgákra további többletpont nem adható).
Amennyiben bármilyen kérdés felvetődik a pontszámítással, vagy a dokumentumokkal kapcsolatban, bátran írjanak a kjk@mail.bme.hu címre.