A kétlépcsős képzés bevezetése óta eltelt 10 év tapasztalatai alapján a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar vezetése indokoltnak látta a tantervek felülvizsgálatát. Az új képzési tervek kialakítása során figyelembe vettük a mind az oktatóktól, mind a hallgatóktól érkező véleményeket. A három szak tantervének kialakítása során nagy hangsúlyt fektettünk a szakokhoz kapcsolódó szakmai törzsanyag markánsabb megjelenésére. A szakmai ismeretek erősítése mellett közös mérnöki tudásalapra helyeztük az alapkézést. A három alapszakon azonos alapozó képzés megteremti az alapszakok közti átjárhatóság lehetőségét is. Terveink szerint az új mesterképzések 2016 tavaszán, az új alapképzések 2016 őszén indulnak.

Dr. Varga Istvánt kérdeztük az új tantervekrőlVarga István

Miért van szükség új tantervekre?
A kétlépcsős (alap, mester) képzés bevezetése óta eltelt 10 éves időszak tapasztalati alapján, mind az oktatói oldalról, mind a hallgatói oldalról fogalmazódtak meg változtatási igények. Ezen túl az egyes tudományterületek változása és súlyponteltolódása, valamint a gazdaság és az ipar által támasztott követelmények oldaláról is történtek változások, amelyek szükségessé tették az oktatási felülvizsgálatot.

Mik voltak a fő szempontok a tantervek átalakítása során?
Fő szempont volt, a tantárgyak számának a csökkentése, a számonkérések számának a csökkentése, az MSC képzés vonzóbbá tétele, nagyobb szakmai törzsanyag hányad, és úgy általában a három szakunk egyedi jellemzőinek a markánsabb kialakítása, úgy hogy közben sikerült egy olyan tananyag mag összeállítása, amely mindhárom szakon a “mérnök” tudás alapjának definiáltunk. Így jött létre az, hogy az első két félév gyakorlatilag egyforma a három szakon, míg a további félévek pedig sokkal jobban eltérnek, mint korábban.

Mennyiben befolyásolta a hallgatók véleménye a tervezését? Várhatóak-e további változtatások a tantervekben?
Közel két éve beszéltünk először az oktatási felülvizsgálat szükségességéről. Ezalatt az idő alatt nagyon sok konkrét levelet és megkeresést kaptunk a hallgatóktól, illetve a HK-től. Ezeket igyekeztünk beépíteni. A hallgatók eddigi véleményét úgy érzem maximálisan próbáltuk figyelembe venni. A most közzétett, vitára bocsátott verzió már ezeket tartalmazza. Természetesen végtelen ideig tudnánk még ezekről beszélni, de ahhoz, hogy a változások elinduljanak, egyszer meg kell húzni a határt, amikor véglegesítjük azt. Most a tervek szerint október 25-ig várunk még észrevételeket, utána véglegesítjük és döntünk. Ha életbe lép az új tanterv, azt hosszú ideig nem szeretnénk változtatni, tehát azt gondolom a következő 10 éves periódusra tervezhetünk.

Mikor várható az új képzési tervek bevezetése?
Ha feszített menetrend szerint sikerül novemberben, vagy legkésőbb decemberben a Szenátuson elfogadni, akkor az alapképzésben 2016 szeptembertől, a mesterképzésben már 2016 februártól az új tantervek szerint indulnánk.

Ismerd meg a megújuló tanterveket!