Tárgy neve Érzékelők és beavatkozók I.
Tárgy angol neve Sensors and Actuators I. Tárgy rövid neve Érzékelők 1
Tárgy kód KOKAA576 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás0 (0) gyakorlat2 (10) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Soumelidis Alexandros
OktatókDr. Soumelidis Alexandros
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Érzékelők és beavatkozók II. (6. félév) ,
Járműirányítás II. (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag28 (63) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Az Érzékelők és beavatkozók I. tantárgy a jármű-mechatronikai képzés keretein belül a járművekben és járműrendszerekben alapvető szerepet játszó érzékelő és beavatkozó szervek területébe nyújt bevezetést. Az érzékelőket és beavatkozókat a járművek irányítórendszerének részeként tekintve foglalkozik ezek típusaival, működési elveikkel, alkalmazásuk, rendszerbe foglalásuk módjával, továbbá bevezetést nyújt a járművekben leglényegesebb érzékelési és irányítási alapfeladataiba.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A jármű irányító rendszerek elemei. Érzékelő és beavatkozó szervek szerepe. Jelátalakítók. Érzékelők és beavatkozók leírása, matematikai modellezése.

Jelátalakítók, érzékelők, mérőeszközök. Fizikai paraméterek mérése. A mérések minőségi paraméterei, a mérések pontossága. Mérési hibák és zajok. Mérőeszközök, érzékelők paraméterei. Komplex érzékelők, érzékelő rendszerek.

Mérésfeldolgozás, a jelfeldolgozás alapelvei. A mérések javításának lehetőségei, jelfeldolgozási módszerek. Analóg és digitális mérőláncok elemei. A digitális méréstechnika alapelvei. Mintavételezés és kvantálás. Analóg-digitális konverzió. AD konverterek típusai. AD konverterek tulajdonságai és hibái.

Érzékelési feladatok járművekben. Üzemi, diagnosztikai, vészhelyzeti érzékelés. Kinematikai, mechanikai érzékelők. Hőmérséklet és nyomásmérés. Inerciális érzékelők. Hely és helyzet-meghatározás, navigáció. Környezetdetektálás, képi érzékelők.

Beavatkozó szervek típusai. DA konverzió, tartószervek. Frekvencia és fázismoduláció, impulzusszélesség moduláció alkalmazása. Analóg és kapcsolóüzemű megoldások. Elektromechanikai alapelemek. Elektromágneses beavatkozók, elektromos motorok, szervo-mechanizmusok.

Érzékelők és beavatkozók szervek realizálásának eszközei. Analóg és digitális vezérlő és szabályozó egységek. Logikai vezérlők, PLC-k, mikrovezérlők, beágyazott mikroszámítógépek, programozható logikák, FPGA-k alkalmazástechnikája.

Digitális kommunikáció érzékelő és beavatkozó rendszerekben. Elosztott rendszerek alapelvei. Kommunikációs hálózatok, szenzorhálózatok, irányítási hálózatok. CAN, LIN hálózatok, ipari hálózatok, Ethernet. Vezeték nélküli digitális kommunikáció, vezeték nélküli hálózatok.

Labor
Mérési feladatok a fenti témakörökben.
Egyéni hallgatói feladat
Egy házi feladat önálló elkészítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, amelyek külön-külön, egy-egy alkalommal javíthatók, illetve pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a házi feladat elfogadása, és a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tanszéki előadási anyagok, segédletek, adatlapok.