Tárgy neve Elektronika - elektronikus mérőrendszerek
Tárgy angol neve Electronics – electronic measurement systems Tárgy rövid neve Elektronika
Tárgy kód KOKAM103 Kredit 4 Tanterv K0 J0 L0
Óraszám (levelező)2 (12) előadás1 (9) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Bokor József
OktatókDr. Szabó Géza
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Jármű méréstechnika és jelanalízis (3. félév) ,
Hibrid rendszerek irányítása (3. félév)
Ajánlott ráépülés:
Jármű-pálya információs kapcsolata (3. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra42 (21) óra Írásos tananyag42 (63) óra Házi feladat0 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés32 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Mérnöki szemléletű alapismereteket ad az elektronika és az elektronikus mérőrendszerek alapfogalmairól, mennyiségeiről, lehetőségeiről, valamint a közlekedési rendszerekben való alkalmazásáról. Megismerteti a hallgatókat az elektronika és méréstechnika alapelemeinek működési elveivel, tervezési és alkalmazási szempontjaival. Áttekinti a különféle villamos és mechanikai mennyiségek mérési módszereit, a mérési eredmények feldolgozási lehetőségeit. A közlekedési ágazatok különböző példáin keresztül illusztrálja a felhasználás lehetőségeit.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Aktív elektronikai eszközök. Analóg és digitális alapáramkörök. Bipoláris és térvezérlésű tranzisztorok alkalmazása. Billenő áramkörök. Tranzisztor alapú kapcsolások, kapukból felépített kapcsolások, komparátor kapcsolások. Oszcillátorok. Szélessávú erősítők, teljesítmény erősítők. Aktív és passzív szűrők. Optoelektronikai elemek és áramköreik. Tápegységek. Logikai alapkapcsolások. Áramkörök számítógépes tervezési eljárásai. Berendezések és áramkörök zavartatásai, zavartatás-védelem. A méréstechnika, méréselmélet alapjai. Jelek és jelparaméterek mérése. A jelvezetés és jelátalakítás méréstechnikai jellemzése. Jelforrások méréstechnikai jellemzése. A jelanalízis eszközei. Mérőrendszerek mérési hibáinak áttekintése, hibaanalízis, mérési „pontosság” kérdéseinek vizsgálata. A mérőrendszer jeladói és jelátalakítói. Mérőáramkörök. A jelfeldolgozás és adattárolás lehetőségei és eszközei. Villamos alapparaméterek mérése. Feszültségmérés, árammérés. Frekvencia és idő mérése. Mérőműszerek és mérőeszközök, kalibrálás. Idő- és frekvenciatartomány. Mérések a frekvenciatartományban. Mechanikai mennyiségek elektronikus mérésének lehetőségei. Számítógépes mérőkörnyezetek alkalmazása mérési, adatgyűjtési feladatokra, fontosabb jelfeldolgozási eljárások. Gyakorlati bemutató és aktív mérés egy összeállított speciális mechanikai feszültség és nyúlásmérő berendezésekkel. Forgó elemeket tartalmazó berendezések és alrendszereinek hibaanalízise zaj,- és rezgésvizsgálat alkalmazásával.
Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot íratunk, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók, ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy a két zárhelyi érdemjegyének átlagából alakul ki.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tanszéki segédletek, előadások összefoglalói.
  • Dr. Zoltán István: Méréstechnika, Egyetemi tankönyv.
  • Szendrő: Gépelemek, Egyetemi tankönyv (megjelenik 2006-ban)