Tárgy neve Jármű méréstechnika és jelanalízis
Tárgy angol neve Measurement techniques and signal processing in vehicles Tárgy rövid neve Járműmérést. és jelanal.
Tárgy kód KOKAM435 Kredit 5 Tanterv J0
Óraszám (levelező)2 (14) előadás0 (0) gyakorlat2 (14) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Soumelidis Alexandros
OktatókDr. Soumelidis Alexandros
Kötelező
előtanulmány
Rendszertechnika és rendszeranalízis (1. félév) ,
Elektronika - elektronikus mérőrendszerek (2. félév)
Ajánlott előtanulmány:
Járműüzem, megbizhatóság és diagnosztika (1. félév) ,
Mechatronika, robottechn. és mikroszám.g. (2. félév) ,
Irányításelmélet (1. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (28) óra Írásos tananyag42 (70) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés40 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tárgy ismereteket nyújt a járművek üzemi jellemzőinek műszeres mérések útján történő meghatározásába és értékelésébe, illetve az egyes járművek ill. járműfűzérek és forgalmi áramlatok irányításában elengedhetetlen érzékelés, mérés, mérési adatfeldolgozás, jel­feldolgozás, az ezeken alapuló detektálás, felismerés, lényegkiemelés, döntés és irányítás elveibe, módszereibe, valamint ezek tipikus megvalósításaiba.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A műszeres érzékelés, mérés, mint az információszerzés, a megismerés eszköze. A mérések szerepe a járműrendszerek tervezésében és üzemében. A mérési folyamat. Egyszerű és összetett érzékelők, „okos” érzékelők. A szenzorfúzió fogalma. Érzékelő rendszerek, szenzorhálózatok Mérőeszközök, jelátalakítók, mintavevők, kvantálók, feldolgozó eszközök. Alapvető fizikai mennyiségek mérése. A mérés jellemzői, a hibák csökkentése. Járművek dinamikai energetikai és termikus jellemzőinek mérése. A mérésre alkalmazott műszerek sajátosságai. A mérőrendszerek felépítése laboratóriumi- és üzemi mérésekhez. A mérési jelek kezelése klasszikus úton és elektronikus adatgyűjtő rendszerek alkalmazásával. Bonyolult járműrendszerek méréses vizsgálata. A rendszerek állapotának mérése. Állapotbecslés és paraméterbecslés rendszermodell alapján. A Kálmán-szűrés alapelve. Rendszer-paraméterbecslés, rendszeridentifikáció. A mérés megbízhatóságát növelő módszerek, redundancia, diverzitás.

A jelek osztályozása. Jelreprezentációk, idő- és frekvenciatartománybeli, parametrikus és nem­parametrikus leírások. A jelanalízis alapvető módszerei. Jelfeldolgozási algoritmusok. A digitá­lis jelfeldolgozás. A beágyazott számítástechnika hardver és szoftver eszközei. Az elosztott feladatmegoldás eszközei. A kommunikáció eszközei, vezetékes és vezeték nélküli hálózatok. Kommunikációs hálózatok, szenzorhálók. A jelfeldolgozás alkalmazása a járműrendszerek esetében. Objektum- és eseménydetektálás. Alkalmazás járműirányítási rendszerekben.

Labor
A tantárgyat laboratóriumi mérések egészítik ki, amelyek során bemutatásra kerülnek az alapvető mérési és jelfeldolgozó rendszerek mikroszámítógépes realizációi.
Egyéni hallgatói feladat
A hallgatók egyénileg kiadott mérési vagy feldolgozási feladatot kapnak, amelyet a félév során meg kell oldaniuk és írásos formában dokumentálniuk kell.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félévközi jegyet a két kötelező zárthelyi eredménye és a mérési vagy feldolgozási feladatra kapott jegyek számtani átlaga adja felfelé kerekítéssel. Mind a három részjegynek legalább elégségesnek kell lennie.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • A tárgyhoz az anyag jellege, és gyors fejlődése miatt jegyzet gazdaságosan nem készíthető. A tárgy elméleti részéhez több tételből álló, javasolt irodalmat tartalmazó lista kerül közzétételre. A tárgy gyakorlati részéhez tanszéki segédletek jönnek létre, amelyek ismertetik az anyagot és a laborberendezéseket, ezzel lehetővé teszik a hallgatók számára a feladatok megoldását.