Tárgy neve Matematika M1
Tárgy angol neve Mathematics M1 Tárgy rövid neve Mat.M1
Tárgy kód TE90MX37 Kredit 4 Tanterv K0 J0 L0
Óraszám (levelező)2 (10) előadás2 (11) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Matematika Intézet Felelős oktató Dr. Rónyai Lajos
OktatókDr. Szép Gabriella
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Mérnöki matematika (2. félév) Ajánlott ráépülés:
Műszaki folyamatok közgazd. elemz. (2. félév) ,
Járműrendszerdinamika és kontroll (3. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag17 (52) óra Házi feladat9 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés32 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy ismerteti a lineáris algebra, a vektoranalízis, a Fourier-sorok és integrálok, a differenciálegyenletek és egyenletrendszerek, az optimalizálás, továbbá a valószínűségszámítás és a sztochasztikus folyamatok elméletének a BSc képzésben nem tanított, magasabb összefüggéseit.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Lineáris algebra. Lineáris tér. Tenzorok. Mátrix-reprezentáció rögzített bázison. Fixpont-tétel.

Vektoranalízis. Vektorváltozós vektorértékű függvények. A deriválttenzor és invariánsai. Tenzor-vektor függvények. Görbementi és felületmenti integrálok. A divergencia és a rotáció invariáns értelmezése. Integrálredukciós tételek. Stokes tétel, Gauss-Osztrigradszkij tétel.

Fourier-sorok, Fourier integrálok. Tetszőleges T periódusú függvény Fourier-sora trigonometrikus bázison valós és komplex megfogalmazásban. Fourier sorfejtés más TONR esetén. Konvergencia-viszonyok. A Haar-Fourier sor és jeles tulajdonságai. A Fourier operátor, a Fourier transzformált létezésének feltételei. Konvolúciótétel.

Differenciálegyenletek és differenciálegyenlet-rendszerek. A kezdetiérték probléma (K.É.P.) megoldhatósága és a megoldás egyértelműsége elsőrendű differenciálegyenlet-rendszerre. A megoldásfüggvény stabilitása és aszimptotikus stabilitása. Kitekintés a Ljapunov-függvényes technikára. Parciális differenciálegyenletek. Másodrendű és negyedrendű egyenletek kezdetiérték-, és peremérték-problémái.

Szélsőértékanalízis. Többváltozós skalárértékű függvények lokális és feltételes szélsőérték-problémái. Funkcionál értelmezése függvénytéren. A klasszikus variációs feladat. A variációszámítás alaplemmája. Az Euler-Lagrange egyenletek. Differenciálegyenletekre vonatkozó K.É.P.-val ekvivalens variációs feladat.

Valószínűségelmélet és sztochasztikus folyamatok.

Kombinatorika. Valószínűségi algebra. Valószínűségi változók. Valószínűségi változó transzformáltja. A várható érték. A szórás. A diszkrét eloszlások néhány típusa (hipergeometriai, binomiális, Poisson). A folytonos eloszlások néhány tÍpusa (egyenletes, normális, exponenciális, Weibull). A nagy számok Bernoulli-féle tétele. Együttes eloszlások. Valószínűségi vektorváltozók. Kovariancia és korreláció. Matematikai statisztika. A sztochasztikus folyamat fogalma, osztályozása. Diszkrét állapotterű folyamatok. Markov-láncok és folyamatok. A Poisson-folyamat. Folytonos állapotterű folyamatok. A szigorú és gyenge stacionaritás. Korrelációs függvények és spektrélis sűrűségek. A stacionárius folyamat integrálelőállítása.

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
Rendszeres házi feladatok
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félévközi jegy alapja két zárthelyi eredményének számtani közepe.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Szász Gábor, Matematika III, Tankönyvkiadó, Budapest, 1989
  • Rényi Alfréd, Valószínűségszámítás, Tankönyvkiadó, Budapest, 1968
  • Nagy Attila, Szép Gabriella, Matematikai feladatgyűjtemény IV, Műegyetemi Kiadó, 1994